Skoda Kamiq — ile pali?
Spalanie: 6 – 9 l/100 km
1 generacja · 41 wariantów
Najbardziej oszczędna: GEN — 6 L/100km
Na tle segmentu SUV, gdzie średnie spalanie sięga 13,4 l/100 km, Skoda Kamiq wypada wyraźnie korzystniej — realne zużycie paliwa wynosi średnio 7,5 l/100 km. To kompaktowy SUV produkowany od 2018 roku, dostępny w 41 wariantach z silnikami benzynowymi i dieslem o pojemnościach 1.0, 1.5 i 1.6 litra. Spalanie Skoda Kamiq w praktyce waha się od 6 do 9 l/100 km w zależności od wersji i stylu jazdy. Warto wiedzieć, że oficjalne wartości WLTP są wyraźnie niższe od tego, czego możesz spodziewać się na co dzień — o tym piszę szczerze poniżej.
Oficjalne WLTP vs rzeczywiste spalanie
| WLTP (oficjalne) | Rzeczywiste | |
|---|---|---|
| Łączony | 5,3 L/100km | 7,5 L/100km |
Realne dane od kierowców. WLTP mierzone w warunkach laboratoryjnych.
Oficjalne spalanie WLTP dla Kamiq wynosi od 4,2 do 6,3 l/100 km, tymczasem realne zużycie paliwa to średnio 7,5 l/100 km — różnica sięga nawet 78% względem dolnej granicy WLTP. Wynika to z tego, że testy laboratoryjne nie uwzględniają korków, klimatyzacji, zimnych rozruchów ani indywidualnego stylu jazdy. W praktyce licz na 7–8 l/100 km jako bazę do planowania kosztów, a nie na wartości z katalogu.
Generacje Skoda Kamiq
Podobne modele Skoda spalaniem
Roczne koszty paliwa Skoda Kamiq
| Przebieg roczny | Koszt (min–maks) |
|---|---|
| 10 000 km/rok | 4000 – 6000 zł |
| 15 000 km/rok | 6000 – 9000 zł |
| 20 000 km/rok | 8000 – 12 000 zł |
Przy cenie paliwa 6,65 zł/L
Aktualne ceny paliwa w Polsce
Sprawdź dzisiejsze ceny benzyny PB 95, PB 98 i diesla
Jak zmieniało się spalanie Skoda Kamiq na przestrzeni lat?
Skoda Kamiq zadebiutowała w 2018 roku jako kompaktowy SUV oparty na platformie MQB-A0. Przez cały okres produkcji do 2023 roku oferta obejmowała silniki 1.0 TSI, 1.5 TSI oraz 1.6 TDI. Zużycie paliwa w kolejnych latach stopniowo się poprawiało dzięki aktualizacjom oprogramowania i systemów zarządzania silnikiem. Najoszczędniejsze warianty osiągają 6 l/100 km, podczas gdy najmocniejsze wersje benzynowe (150 KM) mogą zużywać nawet 9 l/100 km. Trend jest lekko malejący, choć różnice między rocznikami są niewielkie.
Skoda Kamiq na tle segmentu
Skoda Kamiq ze średnim spalaniem 7,5 l/100 km plasuje się znacznie poniżej średniej segmentu SUV wynoszącej 13,4 l/100 km — to różnica aż 5,9 l/100 km. Przy 15 000 km rocznie i cenie paliwa 6,65 zł oznacza to oszczędność rzędu 5 885 zł rocznie względem przeciętnego SUV-a. Kamiq należy do kompaktowych crossoverów miejskich, które z założenia są ekonomiczniejsze od większych SUV-ów, i ta różnica w liczbach jest naprawdę odczuwalna w portfelu.
Dla kogo jest Skoda Kamiq?
Skoda Kamiq sprawdza się przede wszystkim u kierowców miejskich i podmiejskich, którzy rocznie pokonują 10 000–20 000 km. Przy takim przebiegu roczny koszt paliwa wynosi około 7 500 zł, co jest akceptowalnym poziomem dla rodziny lub osoby dojeżdżającej do pracy. Wersja z silnikiem 1.0 TSI i manualną skrzynią to wybór dla osób ceniących oszczędność, natomiast 1.5 TSI z automatem trafi do tych, którzy chcą komfortu bez dużego wzrostu kosztów.
Kalkulator kosztów paliwa
Oblicz ile zapłacisz za trasę uwzględniając spalanie i liczbę pasażerów
Często zadawane pytania
Ile spala Skoda Kamiq?▾
Średnie spalanie Skoda Kamiq wynosi 7,5 l/100 km, a realny zakres to 6–9 l/100 km w zależności od wersji silnikowej i stylu jazdy.
Ile kosztuje przejazd 100 km Skoda Kamiq?▾
Koszt przejazdu 100 km wynosi około 49,88 zł przy średnim spalaniu 7,5 l/100 km i cenie paliwa 6,65 zł/l.
Ile kosztuje paliwo rocznie przy 15 000 km jazdy Skoda Kamiq?▾
Przy 15 000 km rocznie roczny koszt paliwa to 7 500 zł.
Który wariant Skoda Kamiq spala najmniej?▾
Najmniej spala wersja z silnikiem 1.6 TDI (diesel) lub 1.0 TSI w ekonomicznej konfiguracji — minimalne zużycie paliwa w tych wariantach wynosi 6 l/100 km.
Ile km przejedzie Skoda Kamiq na pełnym baku?▾
Na pełnym baku (50 litrów) Kamiq przejedzie około 670 km.
Czy Skoda Kamiq spala tyle, ile deklaruje producent?▾
Nie — oficjalne spalanie WLTP zaczyna się od 4,2 l/100 km, podczas gdy realne średnie wynosi 7,5 l/100 km, co oznacza różnicę o ponad 78% względem najniższej wartości katalogowej. Wynika to z warunków testowych, które nie oddają codziennej jazdy w mieście, z klimatyzacją i przy zimnym silniku. Planując koszty, lepiej opierać się na realnym spalaniu Skoda Kamiq, a nie na danych producenta.
Ile spala wersja diesel Skoda Kamiq?▾
Wersja z silnikiem 1.6 TDI osiąga minimalne spalanie na poziomie 6 l/100 km, co czyni ją najoszczędniejszą opcją w gamie Kamiq.
Czy Skoda Kamiq spala więcej niż inne auta tej klasy?▾
Kamiq spala wyraźnie mniej niż wynosi średnia segmentu SUV — 7,5 l/100 km wobec 13,4 l/100 km średniej segmentu, co przy 15 000 km rocznie przekłada się na oszczędność około 5 885 zł.
Automat czy manualna skrzynia biegów — co spala mniej w Skoda Kamiq?▾
W przypadku Kamiq skrzynia manualna zazwyczaj pozwala utrzymać spalanie bliżej dolnej granicy zakresu, czyli około 6–7 l/100 km, podczas gdy automat może podnosić zużycie w kierunku 8–9 l/100 km, szczególnie w ruchu miejskim. Różnica ta jest najbardziej odczuwalna przy wolniejszej jeździe w korkach, gdzie manualna skrzynia daje kierowcy większą kontrolę nad momentem zmiany biegu. Przy jeździe trasowej obie skrzynie osiągają zbliżone wyniki.
Czy Skoda Kamiq jest oszczędna?▾
Tak — przy średnim spalaniu 7,5 l/100 km Kamiq zużywa o 5,9 l/100 km mniej niż wynosi średnia segmentu SUV (13,4 l/100 km), co w skali roku przy 15 000 km daje realną oszczędność blisko 5 885 zł.
Jaki silnik Skoda Kamiq pali najmniej?▾
Silnik 1.6 TDI (diesel) oraz 1.0 TSI w wersji podstawowej osiągają minimalne zużycie wynoszące 6 l/100 km — to najoszczędniejsze jednostki w ofercie Kamiq.
Ile kosztuje pełne tankowanie Skoda Kamiq?▾
Pełne tankowanie zbiornika o pojemności 50 litrów kosztuje 332,50 zł przy cenie paliwa 6,65 zł/l.
Która generacja Skoda Kamiq jest najbardziej oszczędna?▾
Kamiq to jak dotąd jedna generacja (2018–2023), a najoszczędniejsze warianty osiągają 6 l/100 km — dotyczy to wersji z silnikiem 1.6 TDI lub 1.0 TSI z manualną skrzynią biegów, dostępnych przez cały okres produkcji.